Mathematics High School
Answers
Answer 1
Answer:
x10
Stepbystep explanation:
Related Questions
Find the discriminant of 3x^2  10x = 2
I don't know what a discriminant is help
Answers
The discriminant of your equation would be 76.
A square in the board below and a letter in the word ATTENTION is chosen at
random
P(greater than 4, then T)
Write the probability as a fraction in simplest form,
Answers
Answer:
4 /15
Stepbystep explanation:
From the number cube :
Count of Numbers greater than 4 = 16
Sample space of number cube = 20
P(number greater than 4) = 16 / 20 = 4/5
Word : ATTENTION
Count of letters in attention = 9
Count of T's in attention = 3
P(choosing T) = 3 / 9 = 1/3
P(greater than 4, then T) = 4/5 * 1/3 = 4 /15
Hdhddhdhdjdjdndjdjdjdjjdjdjdj
Answers
Answer:
Not enough info
Stepbystep explanation:
Find the length from the school to the community center (this is the shortest route).
2^2+7^2 = c^2
c = sqrt(53)
The amount of time the trip takes depends on how long it takes Miguel to walk one city block.
sqrt(53)*lengthOfTimeForOneCityBlockInMinutes = the minimum time.
a cylindrical tinfull of engine oil has a diameter of 12cmand the height of 14cm.the oil is poured into a rectangular tin 16cm long and 11cm wide,what is the depth of the oil in the tin?
Answers
Find the volume of the cylinder using the formula v = pixr^2 x height
V= 3.14 x 6^2 x 14 = 1,582.56 cubic cm
Area of of the rectangle = 16 x 11 = 176 square cm
The height will be the volume divided by the area
Height =1582.56/176 = 8.99 cm
The height is 8.99 cm ( round off as needed)
please help ASAP! 7th grade
Answers
Since their were no numbers to the questions i had to write it by the problem
Circle with 9 feet question
C=2(pi)r or C=(pi)d
Circular table question
A=(pi)r^2
Interest question
I=Prt
Volume of a rectangular prism
V=Bh
Triangular pyramid
V=1/3Bh
Give the slope of the line which is perpendicular to
y = −3x −2
Answers
Answer:
1/3
Stepbystep explanation:
y = −3x −2
This is in the form y = mx+b where m is the slope
This line has a slope of 3
We want the slope of a line that is perpendicular
Lines that are perpendicular have slopes that are negative reciprocals
m = (1/3)
m = + 1/3
The slope of a line that is perpendicular is 1/3
Compute 792+104?
Answers
I believe it would be 2. Since 79= 2 then subtract another 2 which equals 4 then add 10 which equals 6 then subtract 4. Which equals 2.
2 is the answer, hope this helps
A DrillingRick was diggingA well in the valley it dug to a point of 50 Meters in one day After 18 hours at how many meters would the rig be if it moved at the same amount each hour? Show your work.Explain your answer
Answers
Answer:
37.5 meters
Stepbystep explanation:
depth of well : hours of digging
it dug to a point of 50 Meters in one day
= 50 meters : 24 hours
After 18 hours at how many meters would the rig
Let
x = depth that will be rigged
depth of well : hours of digging
= x meters : 18 hours
Equate the ratios
50 meters : 24 hours = x meters : 18 hours
50/24 = x/18
50 * 18 = 24 * x
900 = 24x
x = 900/24
x = 37.5
x = depth that will be rigged = 37.5 meters
Please Helpp
A boy is flying a kite. The length of the string is 61 meters and the
horizontal distance between the boy and the kite is 60 meters. Assuming
there is no slack in the string, find the height of the kite from the ground.
kite
61 m
?
boy
60 m
OB) / 179 cm
OA) 165 m
OC) 50 cm
OD) 11 m
Answers
Answer: D
Stepbystep explanation:
11 m
Answer:
D
Stepbystep explanation:
took the test
Plz slove if you can!
Can you find x?
Answers
x is 19
hope this helpssssssssss
Answer:
x=19 degree
2x=2*19
=38 degree
Stepbystep explanation:
The triangles have a scale of 3: 5. What is the value of a? *
Answers
Answer:
Stepbystep explanation:
multiply the ratio by 24/5 and you have
72/5 : 24
or
14.4:24
What is the solution of the system of equations?
y = 6x2 + 3x – 11
у =3x5

А
(x, y) = (1, 2) and
(x, y) = (1, 8)
B
(x, y) = (1, 1)
С
(x, y) = (2, 1) and
(x, y) = (8,1)
D
(x, y) = (1,8)
Answers
Answer:
A) solutions (1,2) & (1,8)
Stepbystep explanation:
i just used desmos, so im sorry that im not able to explain
Pls help!
A bag contains 5 red marbles and 3 blue marbles. A marble is selected at random
and not replaced. What is the probability of choosing a red marble twice?
A.20
64
B.25
64
C.5
14
D.3
28
(Those are as fractions btw)
Answers
your answer would be c
[tex]find \: the \: volume \: of \: cube \: \\ \\ side = 5m[/tex]
Answers
Volume of Cube = a³
side a = 5 Cm
Volume = 5³ = 125 Cm³
Answer:
125m³
Stepbystep explanation:
GIVEN :
Length of a side of a cube = 5m
TO FIND :
Volume of cube
GENERAL FORMULAE TO BE USED IN THIS QUESTION :
Volume of a cube = a³ (where a = length of each side of a cube)
SOLUTION :
Volume of the cube = 5³ = 125 m³
Someone please help me out!!
Answers
Answer:
1
when using a quadratic ration 1 is the formatted answer
Stepbystep explanation:
A red light flashes every 6 seconds.
A yellow light flashes every 4 seconds.
They both flash at the same time.
After how many seconds will they next both flash at the same time?
Answers
Answer:
Red light flashes once every 6 seconds, blue light flashes once every 10 seconds, so the next time the blue light flashes(20 seconds), the red light would have completed 18 seconds and the next time blue light flashes (30 seconds), the red light would also be flashed at the same time.
Stepbystep explanation:
I need help pleaseeeee
Answers
Answer:
C. 8.66 in
Stepbystep explanation:
Using the formula of circumference of a circle
[tex]2\pi \: r [/tex]
then,
first find r by plagging in the given data.
so, r = 4.33 in
since it's diameter needed, then
r + r = d
4.33 in + 4.33 in = 8.66 in
Find the roots of the Equation 16+x^2=0
Answers
Answer:
x = 0 or x =  16
Stepbystep explanation:
16+x^2=0
x ( x + 16 ) = 0
using the algebra rule a . b = a = 0 and b = 0
x = 0 or x =  16
so the answer is x = 0 and x = 1 6
Mark brainliest plsssssssssss
A warehouse has a height of 8\frac{1}{2}8 2 1 meters, length of 120120 meters, and width of 20\frac{3}{10}20 10 3 meters
Answers
Answer:
10,353m³
Stepbystep explanation:
We can look for the volume of the warehouse since we are not told what to look for
Volume of the warehouse = length * width * height
Given
Length = 120m
Width = 20 3/10 = 203/20 m
Height = 8 1/2m = 17/2 m
Volume of the warehouse = 120 * 203/20 * 17/2
Volume of the warehouse = 6 * 203 * 17/2
Volume of the warehouse = 3 * 203 * 17
Volume of the warehouse = 10,353 cubic metres
Hence the volume of the warehouse is 10,353m³
An apartment cost $870 per month to rent. The owner raises the price by 20% and then gives a discount of 8% to returners who sign an 18 month lease. How much less the renters who signed the 18 month lease pay per month to rent the apartment
Answers
Answer:
$34.8
Stepbystep explanation:
Given data
Cost of apartment= $870 per month
increase= 20%
Discount= 8%
Let us find the amount of increase
=20/100*870
=0.2*870
=$174
New cost = 870+174
=$1044
New cost of apartment for 18 month
=1044*18
=$18792
He gave them 8% discount
=8/100*18792
=0.8*18792
=$15033.6
Hence the monthly fee will be
=15033.6/18
=$835.2
Therefore the difference in price is
=870835.2
=$34.8
I’ll mark as brainliest.
Answers
Answer:
7 + 7 = 14(given lengths)
34(total length)  14(given length) = 20
20 divided by 2(2 missing slots) = 10
Answer:
10 in
Stepbystep explanation:
formula for perimeter:2 (l + b)
perimeter=34 in
2 ( l + 7 ) = 34
2l + 14 = 34
2l = 34  14
l = 20 ÷ 2
l = 10 in
Suppose it takes 4.5 pounds of seed to completely plant one acre of land. Heather has 31.4 acres of land. Find the amount of seed she needs.
Answers
Answer:
141.3 pounds of seeds
Stepbystep explanation:
1 acre = 4.5 lbs
31.4 acres = 141.3 lbs
Find the mean of this data set: 11, 13, 13, 11, 13
Answers
Answer:
I'm saososowowo3iwiqiwuwuwuwbabahaqbqnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnwnen
Answer:
I'mnot really sure if it might be correct but I believe it's 12.2 :))
Please hurry i need help and im stuck!!! helpsosososos
Answers
Answer:
2
Stepbystep explanation:
the x and y are being multiplied by 2 e.g. 1 × 2 is 2 and 2 × 2 is 4 so the constant is 2
Answer:
2
Stepbystep explanation:
y2y1 42 2
 =  =  = 2
x2x1 21 1
what is 2/3 of 1/2
WILL MARK AS BRAINLIEST
Answers
Answer:
1/3
Stepbystep explanation:
2/3*1/2 =1/3
What does likelihood mean in math
Answers
Likelihood is the probable chances of occurrence of an event.
It simply means: what’s the chance “x” will occur?
I have a jar with 20 candies of which 10 are red, 5 are blue, 3 are green, and 2 are white. If I randomly grab 1 candy, what’s the likelihood it’ll be red? In other words: what’s the *chance* it’ll be a red candy?
(It’s 10/20 = 1/2 = 50%, by the way, but it’s just an example).
a man has been driving a second hand car for the past four years. over these four years he managed to save 16% as a deposit of the price of the brand new car he wants to buy. the price of the new car is 750 000... calculate the amount he saved for the deposit
Answers
Answer:
$120,000
Stepbystep explanation:
Provided that
The price of the new car is $750,000
And, the saving percent is 16%
We need to calculate out the saving amount for the deposit
Therefore, the saving amount is
= $750,000 × 16%
= $120,000
Basically we multiply these two things to each other in order to get the saving amount
Determine the area of the shaded region.
А
6
B
8
A and B are midpoints.
Answers
i need a picture to answer this statement
You put $400 in a savings account. The account earns 7% simple interest per year. A. What is the interest earned after 8 years? ____ b. What is the balance after 8 years?
Answers
Answer:
4000$
Stepbystep explanation:
its the correct answer ...because its saving account
mary drew a picture of a building. she used the scale shown 1 in:16 ft. the building in her pictures 9 inches tall. what is the height, in feet, of the actual building.
Answers
Answer:
okay
i am not sure the answer but hi i am ok